Wykształcenie wyższe to klucz do lepszej przyszłości. Pracodawcy zwracają uwagę na posiadane kwalifikacje i chętniej zatrudniają osoby po studiach. Dotyczy to nie tylko kierunku lekarskiego czy prawa, gdzie dyplom jest niezbędny do pracy w zawodzie, ale także innych studiów. Niektórzy poprzestają na tytule inżyniera, licencjata czy magistra, a inni chcą się kształcić dalej. Studia podyplomowe pozwalają rozwinąć swoje umiejętności w konkretnej dziedzinie i otwierają nowe możliwości.
Jaki jest tytuł po studiach podyplomowych?
Na studia podyplomowe mogą się dostać wyłącznie osoby, które mają już wyższe wykształcenie. Wcale nie musi to być magister – z oferty studiów podyplomowych korzystają też inżynierowie i licencjaci. Czy po tych kilku dodatkowych latach nauki uzyskuje się nowy tytuł? Według polskiego prawa, ukończenie studiów podyplomowych nie uprawnia do otrzymania dodatkowego tytułu naukowego. Czy to oznacza, że dalsze kształcenie nie ma sensu? Oczywiście, że nie! Pracodawcy pozytywnie rozpatrują kolejne lata nauki w CV. Nie tylko świadczy to o tym, że dany kandydat ma większą wiedzę, ale również, że jest zdeterminowany, aby kształcić się w dziedzinie, która go interesuje.
Czym się kończą studia podyplomowe?
Skoro kolejne lata nauki nie dają dodatkowego tytułu, to czym się kończą studia podyplomowe? Studia podyplomowe kończą się uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych. Taki dokument potwierdza, że student zdobył kwalifikacje potrzebne do wykonywania danego zawodu. Dodatkowo świadczy o ambicji kandydata. Dla pracodawcy to jasna informacja, że osoba ubiegająca się o zatrudnienie posiada niezbędną wiedzę i umiejętności. Inwestycja w studia podyplomowe to inwestycja w przyszłość. Nie wiemy, co nas czeka na ścieżce kariery zawodowej. Może zdarzyć się tak, że na stanowisko kierownicze będą brane pod uwagę tylko osoby z wyższym wykształceniem. Wtedy świadectwo ukończenia studiów podyplomowych okaże się naszym „asem w rękawie”.
Z przyziemnych kwestii – wiele osób uznaje studia za przedłużenie dzieciństwa i najlepszy okres w życiu. Idąc na studia podyplomowe, możemy korzystać z uroków młodości. Nawet osoby, które praktycznie podchodzą do życia i chcą jak najszybciej zdobyć doświadczenie mogą kształcić się dłużej, równocześnie pracując.
Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?
Studia podyplomowe zazwyczaj trwają 2-3 semestry. W tym czasie student nabywa specjalistyczną wiedzę, bez programu ogólnego. Choć taka forma nauki jest kosztowna, daje dodatkowe uprawnienia, przydatne w późniejszej pracy. Szczególnie dotyczy to kadry pedagogicznej. Nauczyciele różnych przedmiotów mogą dokształcać się, by pracować na przykład z niepełnosprawnymi dziećmi. Studia podyplomowe przydadzą się też osobom pracującym w
marketingu internetowym. Technologia wciąż idzie do przodu i wymaga coraz to nowszych umiejętności. Aktualizowanie swojej wiedzy jest niezbędne, by odnieść sukces w branży. To samo można powiedzieć o przedstawicielach zawodów związanych z zarządzaniem. Studia podyplomowe pomogą poszerzyć swoje horyzonty, ale są też szansą na zmianę dotychczasowej ścieżki kariery.