Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.

Jeżeli po ukończeniu liceum, bądź technikum oraz zdaniu egzaminu maturalnego, zamierzasz pójść na studia, to zapewne słyszałeś już wcześniej o punktach, jakie uzyskujesz, a na których podstawie możesz zostać aktywnym studentem wybranej przez siebie uczelni wyższej. W wielu miejscach możemy znaleźć informację o tym, jak skomplikowany jest przelicznik punktów na studia. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Z pomocą tego właśnie artykułu zostaniesz ekspertem w kwestii punktów na studia. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zachęcamy do lektury.

Przelicznik punktów na studia – podstawowe informacje

Zapewne zastawiasz się, czym faktycznie jest przelicznik punktów na studia oraz w jakim celu został stworzony. Już wyjaśniamy! Same punkty, nazywane zwykle rekrutacyjnymi, to nic innego, jak punkty, które uzyskujemy na podstawie naszych wyników z egzaminu maturalnego. Wynik procentowy egzaminu jest odpowiednio przeliczny, tak aby był liczbą stałą. Zasada jest dość oczywista – im więcej punktów uzyskamy, tym większe są nasze szanse dostania się na wymarzoną uczelnię.

Jak dokładnie liczyć punkty na studia?

Jeśli znalazłeś ten artykuł, to zapewne odpowiedź na właśnie to pytanie jest dla Ciebie najbardziej istotna. Zacznijmy, więc od początku. Przede wszystkim, aby zacząć cokolwiek przeliczać, musisz znać dokładne wytyczne uczelni wyższej, na którą aplikujesz oraz konkretne wymogi swojego kierunku. Jest to ważne, ponieważ każda uczelnia ma swój własny sposób przydzielania punktów. Dokładnie z tego powodu nie jesteśmy, więc w stanie podać Ci jednego równania, które sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Wybrana przez Ciebie uczelnie musi jednak przedstawić kandydatom swoje dokładne wytyczne. Znajdziesz je najpewniej na stronie internetowej uniwersytetu. Niektóre z nich tworzą nawet wygodne kalkulatory, które znacznie ułatwiają kandydatom, przeliczanie punktów na studia.

Czy warto liczyć punkty na studia samemu?

Może nasuwać Ci się teraz pytanie, czy skoro każda uczelnia ma swoje własne wytyczne, to czy liczenie punktów samodzielnie ma w ogóle sens? Ma jak najbardziej. Nawet jeśli nie będzie to dokładne przeliczenie, odzwierciedlające liczbę wyliczonych przez uczelnię punktów, to taki wynik, który wyliczymy samodzielnie, może wiele nam uświadomić. Dzięki niemu dowiemy się, czy mamy jakiekolwiek szanse na dostatnie się na wybrany kierunek, czy może powinniśmy zacząć szukać jakiegoś innego.

Za co można dostać dodatkowe punkty na studia?

Podczas przeliczania punktów na studia, szczególnie jeśli zauważasz, że masz ich niewystarczającą ilość, możesz zacząć zastanawiać się, za co można dostać ewentualne, dodatkowe punkty. Cóż, w tym momencie, nie zrobisz już za wiele. Punkty na studia zależą praktycznie całkowicie od wyników Twojego egzaminu maturalnego. Jedynym wyjątkiem są osoby, które zostały laureatami lub finalistami olimpiad najwyższego stopnia. Tacy kandydaci mają zwykle zapewnione miejsce, na wybranym przez siebie kierunku.

Leave A Reply