Specjalizacje medyczne to kierunki, które zajmują średnio od 3 do 6 lat. W tym czasie nabywamy wiedzę, która pozwoli nam zdobyć zatrudnienie oraz spełniać swoje obowiązki na najwyższym poziomie. Do najkrótszych specjalizacji należą te związane z dentystyką. Średni czas ich trwania to 3 lata, w przypadku specjalizacji lekarskich takich jak: farmakologia kliniczna, epidemiologia, medycyna rodzinna czy genetyka kliniczna są to 4 lata. Jak wygląda sytuacja w innych krajach świata?

Ile trwają studia medyczne w USA?

O studiach w USA mówi się bardzo dużo. Harvard, Yale czy Stanford. Na pewno każdy z nas kojarzy te światowe uczelnie. Nie każdy jednak wie, jak naprawdę wygląda edukacja medyczna w tym kraju. Aby uzyskać specjalizację z zakresu medycyny, nasza ścieżka edukacyjna będzie trwała minimum 8 lat. Po zakończeniu 4-letniego collegu, uczniowie ubiegają się o przyjęcie na medical school. Tam, spędzają kolejne 4 lata. Oczywiście nie oznacza to końca naszej nauki. W późniejszym czasie warto regularnie podnosić swoje kwalifikacje, udając się na rozmaite kursy i szkolenia.

Ile trwają studia medyczne w Anglii?

Studia medyczne w Anglii cieszą się bardzo dużym uznaniem. W salach, w których przeprowadzane są zajęcia możemy bowiem znaleźć wiele nowoczesnych urządzeń. Dzięki temu, studenci posiadają możliwość nauki na sprzęcie wysokiej jakości, dzięki czemu są o wiele lepiej przygotowani do późniejszego wykonywania zawodu. Studia medyczne w Anglii trwają podobnie długo jak w USA. Od 4 do nawet 6 lat. Ogromnym plusem jest fakt, iż uczniowie już podczas pierwszego roku mają styczność z pacjentami w klinikach oraz gabinetach lekarskich. Co więcej, uniwersytety w Anglii posiadają bardzo szeroko rozwiniętą sieć kontaktów ze specjalistami z całego świata, a niektóre zajęcia są przez nich prowadzone. Jak widać, tak duża ilość studentów nie bez powodu pragnie rekrutować na angielskie uczelnie.

Ile trwają studia medyczne w Niemczech?

Dostanie się na studia medyczne w Niemczech jest zdecydowanie bardziej trudne, niż w powyższych przypadkach. W tym kraju spotkamy się z wieloma egzaminami poprzedzającymi dostanie się na uczelnie, wymaganiami co do średniej, ukończeniem absolutorium czy koniecznym udziale w praktykach. Studia medyczne w Niemczech trwają minimum 6 lat. Złożone są z 12 semestrów, z czego każdy trwa pół roku.

Co więcej, podzielone są na dwie części: przedkliniczną oraz kliniczną. Jak sama nazwa mówi, podczas pierwszej części zyskujemy wiedzę teoretyczną, która potrzebna jest nam do przejścia dalej. Podczas nauczania obowiązkowe jest również ukończenie rocznych praktyk, dzięki którym studenci mają możliwość poznania pracy lekarza „od wewnątrz”. Jeśli naszym pierwszym językiem nie jest język Niemiecki, musimy przygotować się na to, że nasza wiedza będzie sprawdzana bardzo dokładnie. Bez określonego słownictwa, nie zrozumiemy bowiem informacji przekazywanych na wykładach. W przypadku studentów zagranicznych, bardzo popularny jest test zwany Medizinertest.

Leave A Reply