O studiach zaczyna się myśleć stosunkowo wcześnie, ponieważ już na etapie wybierania szkołyśredniej powinno się mieć to na uwadze. Wybór odpowiedniego technikum bądź liceum może miećbowiem kluczowe znaczenie przy składaniu dokumentów na uczelnię wyższą. Jak to jest z tymi szkołami? Czy po każdej można iść na studia?

Studia jako przygotowanie do pracy

Nie ma wątpliwości co do tego, że edukacja jest bazą, która pozwala na późniejsze zdobycie dobrej pracy. Określenie dobrej w tym przypadku odnosi się nie tylko do zarobków, ale także do odnalezienia zatrudnienia w miejscu zgodnym z preferencjami. Każdy bowiem ma jakieś zainteresowania, które idealnie byłoby rozwijać w miejscu pracy. Zbyt często przecież słyszy się o osobach, które kształciły się w zupełnie innym kierunku niż później pracowały i nie był to ich wybór. Tak zdecydowały różne okoliczności, w tym brak odpowiednich kwalifikacji.

Czy po technikum można iść na studiach

Wiele osób zadaje sobie jedno ważne pytanie, a mianowicie czy po technikum można iść na studia.
Odpowiedź brzmi, tak można. Choć bardzo mocno utarło się w społeczeństwie przekonanie, że na uczelnię wyższą wybierają się jedynie osoby, które ukończyły liceum ogólnokształcące, to nie jest to wyłącznie dla nich ścieżka edukacji. Uczniowie technikum mają takie same prawa i możliwości co licealiści. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że będą oni wybierali się na studia nieco później. Wynika to z faktu, że w technikum spędza się nie trzy lata jak w przypadku liceum, a cztery. Dlatego też rówieśnicy, którzy wybrali inną szkołę średnią mogą rozpocząć przygodę ze studiami wcześniej.

Czy po technikum można iść na studia? Lepiej tak!

Warto wiedzieć, że po technikum posiada się już zawód. Choć lepsze wydaje się być określenie, że uzyskuje się wiedzę pozwalającą na dalsze kształcenie w wybranym kierunku. Dlatego dobrze jest wybrać się właśnie na studia, które będą poszerzały zdobytą już wiedzę. W przypadku osób, które uczęszczały do szkoły o profilu ekonomicznym doskonałym wyborem będą takie też studia.

Ekonomia jest bardzo szeroką dziedziną, która oferuje wiele ciekawych i przede wszystkim dobrze płatnych stanowisk pracy. Z kolei w przypadku technikum hotelarskiego można wybrać się na studia oferujące kierunek hotelarstwo i turystyka. Wówczas zdobyte podstawy w technikum mogą zaowocować lepszym przygotowaniem do zajęć odbywających się na uczelni. Jest to spora przewaga nad studentami, którzy prędzej uczyli się w liceum ogólnokształcącym.

Trzeba zaznaczyć jeszcze w tym miejscu, że studia obecnie można odbywać nie tylko stacjonarnie lub zaocznie. Wiele uczelni skłania się ku zajęciom zdalnym lub systemowi hybrydowemu. Dzięki temu mieszkając w Olsztynie można studiować w Warszawie. Jest to oczywiście przykład, ale pokazujący jak ogromne są teraz możliwości. Co więcej sprawiają one, że można już w międzyczasie podjąć zatrudnienie. Tym samym będzie się lepiej przygotowanym do wykonywania ostatecznie wybranej profesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *